Začni šít s Kalamitou!

Chcete se naučit šít? Začněte se mnou, s Kalamitou!
Tak jsem jednou  navečer přemýšlela (u sklenky vína :-)),  co mě opravdu kdy bavilo a dodnes baví, co umím snad dobře, při čem relaxuju… a přišla jsem na to…! Je to prostě šití! (samozřejmě, mimo jiného :-)). Šiju snad celý svůj život (no dobře, trochu nadsázky tam je…ale dlouho už jo), ráda a často. Vzpomněla jsem si na své začátky a proto mě napadlo udělat takový malý tutoriál, manuál, sérii nebo kdoví, jak to nazvat… no prostě trochu poradit na začátku.
Všem, kteří si kdy pohrávali s myšlenkou, že by si koupili šicí stroj a ušili si něco originálního na sebe nebo pro ty, co už ho mají doma a právě se noří do tajemství a mánie zvané šití.

krejčovská panna, šaty, žena

Začala jsem s šitím snad v mých 13 letech, kdy probíhaly mé první pokusy a radil mi při tom můj děda – panský krejčí. Nechtějte ani vědět, kolik věcí jsem mezitím zničila, kolikrát jsem párala, nadávala a zkoušela vše znovu a znovu. Někdy taková metoda pokus – omyl. Šití prostě není jednoduché a pokud  chcete mít vše tip-top, tím vším si musíte projít – aneb „učený z nebe nespadl“.

Je to jako se vším ostatním. Musíte se rozhodnout a připravit se – najít si potřebné informace – pustit se do toho – neustále to zkoušet – poučit se z chyb – nenechat se odradit nezdary – trpělivě trénovat – trochu si při tom zanadávat (někdy  podle mých zkušeností pomáhá) a konečně JE TO TU! Radost z prvního podařeného výrobku (u mě radost z každé ušité věci) dá rychle zapomenout hodinám stráveným u stroje, kdy se to ne a ne podařit.
Nejsem úplný profík, ale i přesto bych vám ráda poradila ve vašich začátcích.
Šití mě baví (doufám, že bude i vás)  a to je úplně to hlavní.
Začneme s přípravou… je důležitá!
1. Výběr vašeho pomocníka

K šití budeme logicky potřebovat šicí stroj (ručně to jde taky, ale víte jak?). Při jeho výběru byste měli nejenom jít po ceně, ale dívat se i na to, jestli je lehce ovladatelný a intuitivní na obsluhu, jestli má funkce, které od něj čekáte, ale taky na to, jestli by ho vám někdo v okolí v případě potřeby opravil, zda jsou díly lehce sehnatelné apod. Není to vždy pravidlem, ale ty levnější šicí stroje (no- name a obchoďákové značky) nemívají žádné servisní místo a opraváři strojů je třeba ani neopraví, náhradní díly ze strojů jiných značek nesedí  nebo oprava vzhledem k ceně takového stroje nemá cenu. Můžete mít štěstí a natrefíte na dobrý stroj za pár korun, ale já bych to prostě nedoporučovala. Pokud vás šití chytne je to hobby na celý život a nechcete přece co chvíli investovat do nové mašiny.
Samozřejmě ani nejdražší stroj nemusí být dobrou variantou, leckdy je k domácímu šití prostě zbytečný (a ušetřené peníze dejte radši za látky:-). Já mám stroj zn. Janome, který jsem kupovala před 17-ti lety  a kromě pár seřízení šlape pořád jako hodinky… a to chudák se mnou už mnohokrát cestoval, rozhodně ho nešetřím a v provozu je víc než často. Kromě něj mám ještě coverlock stejné značky a overlock Toyota – stejný případ: mám je oba už dlouho, jsou hodně často využívané a problém žádný (overlock ani coverlock na začátek určitě nutné nejsou – jsou to stroje, které Vám udělají výrobek hezký i z rubu, začistí látku a jsou fajn třeba na šití ze strečových materiálů).
Janome a Toyota teda za mě určitě ano, dále bych doporučila třeba Singer (samozřejmě, někdo může mít  s těmito značkami jiné zkušenosti a názory se můžou rozcházet, ale za mě je toto dobrý výběr).
Mimo stroje budeme potřebovat další pomůcky – krejčovský metr, křídy, střihový papír, dobré nůžky, nitě, jehly, špendlíky, páráček (bude hodně ze začátku potřeba) a dlouhé pravítko. Postupem času zjistíte, že toho potřebujete ještě daleko víc, ale tyto věci jsou ze začátku asi nejdůležitější.

2. Jsem šicí stroj – těší mě!

Seznamte se…
Kdysi jsem razila heslo, že návody jsou na nic a na vše je nejlepší přijít sama… přehodnotila jsem to – někdy je dobré se do manuálu podívat, jak vše funguje a do toho od šicího stroje bych to doporučila dvojnásob (a taky si ho dobře schovejte, budete ho určitě mnohokrát potřebovat)
Prozkoumejte všechny funkce, které šicí stroj má, zkuste navinout niť na spodní cívku, zjistěte, jak se zapošívá (zpětný chod) apod. Vezměte si kousek staré látky a zkoušejte jaké stroj nabízí stehy (já vím, je to většinou na stroji nakresleno) ale vlastní „ohmatání“ jen pomůže a nic nezkazí.

3. Kde budu šít?

Ideální je, pokud si můžete vyčlenit v bytě na své projekty svůj prostor – velký stůl, který budete využívat jen na šití. Předejdete tak neustálému vytahování a sklízení stroje a všeho potřebného okolo toho. Fajn je taky nějaký regál na látky a šicí potřeby, abyste měli všechno hned po ruce. Kdysi jsem měla na šití dokonce celý pokoj, byla to krása, jen jsem na konci šití zavřela svoje království a další den jsem mohla hned pokračovat. Teď už celý pokoj nemám, ale svůj nový, šicí prostor si zrovna vytvářím v obýváku.
Pokud nemůžete mít tedy alespoň ten svůj stůl nedá se nic dělat – jen prostě budete muset vše po a před každým šitím vytahovat a zas uklízet.  To vás ale přece nemůže odradit od vašich šicích projektů !

4. Co a jak budu šít? 

Vím, že si snad každý začátečník představuje, jak si na sebe ušije hned něco bombovního, něco, co se mu bude líbit, bude sedět, bude originální…. ale logicky, vždy musíme začít od základů, jednoduchých věcí a postupovat dále.
Je samozřejmě možné, že si koupíte krásnou látku, nastříháte na sukni, sešijete a vše bude sedět a vypadat skvěle…. ale musím vás zklamat… s největší pravděpodobností se tak nestane, po dlouhém snažení a nadávání poletí drahá látka do koše a vy s šitím seknete.
Postupujte pěkně pomalu, naučte se šít precizně a kvalitně. Kupte si třeba nějakou knížku pro začátečníky, několik Burd, nakupte pár levných látek a začněte si to od základů pěkně ohmatávat a zkoušet.

I my začneme úplně od těch nejlehčích projektů, budeme postupovat k těm trochu složitějším a doufám, že se spolu dopracujeme i k nějakému skvělému kousku do vašeho šatníku…:-)
Snad vám alespoň trochu pomůžu ve vašich šicích začátcích a zjistíte, že vyrobit si něco sám  je radost, zábava a relax! 🙂

Příště už fakt začneme šít … polštář! 🙂


Napsat komentář