Útěky ze všedních dnů … tentokrát do Londýna

Jeden z prvních letošních článků nebude o bilancování roku 2018, ale o jednom z plánů pro rok nadcházející…. chci více více cestovat. 

S touto myšlenkou si pohrávám už nějaký ten čas. V minulém roce jsem úplně propadla snění o dálkách, objevování nepoznaného, vyhledávání letenek, ubytování a plánování našich cest do neznáma. Všechny  volné chvíle pátrám, kam bychom se podívali a nejradši bych byla každý víkend někde jinde. Tento rok to chci, v rámci možností, konečně uskutečnit a nejen o tom snít.
Chartrové lety… doslova za pár kaček můžete letět a prožít nejen víkend úplně jinde… (vím, funguje to už dlouho, já jsem tomu bohužel propadla až teď… škoda, že jsem tuto možnost neobjevila už před pár lety). Je to pro mě skvělá možnost, jak objevit cizí zemi, město, destinaci, poznat tamější kulturu a lidi  a udělat si tak obrázek o daném místě sama. Vlastní zkušenost je k nezaplacení!

London, Londýn cestování, bridge, cestovat, návštěva, , cestování, travel, víkend

V říjnu minulého roku jsem se podívala do Londýna a koncem listopadu navštívila italskou Boloňu a Florencii. Na obě víkendové akce budu dlouho vzpomínat… vzpomínky je to, co mi nikdo už nevezme, neošoupou se, nevyjdou z módy, neztratím je a i po letech mi dělají radost. Už nebudu sbírat blbosti, ale zážitky. To je moje předsevzetí pro nadcházející roky.

Dnešní “útěk” bude do Londýna.


O Londýně se nebudu dlouho rozepisovat. Spousta lidí ho navštívilo před mnou a spousta ho navštíví po mě a hodně lidí ho zná lépe než já. Mám ráda ruch velkoměsta, zamilovala jsem si ho, ale žít bych tam popravdě nechtěla :-). Byla jsem tam poprvé a v budoucnu se ráda vrátím,  za víkend nemáte šanci ho poznat. Odvážím se říct, že ani za týden nebo měsíc. Pro mě je to město krásné, s velkou historii, s charisma a duší,  ale zároveň  hrozně velké, “busy”, chaotické … nevím přesně, jak ho popsat, ale udělalo na mě dojem. Vyrazila jsem tam s kamarádkou.

London, Londýn, cestování, blog, travel, víkend, westminster, opatství, Big ben, abbey

Jako správní turisté jsme za 2 dny čistého času obešli všechny ty NEJ  památky jako Westminster, Buckingham a střídání stráží (opravdu moc a moc lidí, nic jsme z toho neměli, to, co jsme se o této události dočetly v průvodci opravdu platí), Big Ben (škoda, že se do 2020 opravuje, že?, tak jsme z něj moc neviděly). Vystály jsme si neuvěřitelnou frontu na London Eye a  za odměnu viděli Londýn hezky z výšky. Samozřejmě klasika Tower Bridge a milion fotek s ním. Musím podotknout, že nám počasí vyšlo opravdu nádherně. Na Anglii a na říjen jsme si nemohly přát lepší! Byla to prostě parádička a vzpomínky na Londýn jsou o to lepší.
Londýn, Buckingham, palác,travel,cestování. víkend,London Eye, Tower Bridgebus, red, London Eye, Westminster, palác, Londýn, hop on, hop off,

Londýnské metro…  pojem sám o sobě. “Mind the gap”… toto se mi navždy bude pojit právě s Londýnem (dokonce jsem si tuto hlášku i nahrála na telefon).  Pochopily jsme jeho systém až druhý den, ale pak jsme se cítily jako královny s Oyester kartou v kapse :-).  Pro ty, co neví, co je to Oyster karta, tak je to jako šalinkarta, tramvajenka nebo jak to kdo chce nazvat…  kupte si jí, opravdu se vyplatí.

Piccadilly street a China Town… no mazec! 🙂 Neskutečně lidí, ale já jsem si to užívala.  Velkoplošné billboardy na ulici, lidi proudící sem a tam, v China town nespočetně moc, obchůdků  a restaurací s asijskými dobrotami.
Vtipné bylo, když jsme si dávaly jídlo v restauraci právě v China town a při placení vyšlo najevo, že nás obsluhoval Slovák a za barem byl Čech… no jo… naštěstí jsme se mírnily a myslím, fakt doufám, že z nás neměli srandu. Aneb nikdy nevíte, kdo vám v zahraničí rozumí. 🙂

london, londýn, piccadilly, square, trip, travel, výlet, víkend, cesta

Ubytování jsme našly přes aibnbn…. a neměly jsme až tak šťastnou ruku s výběrem, abych doporučila. Na vyspání dobré, když se chcete tulit těsně u sebe (neměly jsme zrovna tu potřebu) a nevadí, když vaše věci jsou věčně na hromadě, sdílíte koupelnu a kuchyň s ostatními a slyšíte každý krok na ostatních poschodích.. (ne jen krok, abych byla úplně přesná). Bydlely jsme cca 25 min. metrem od centra (no ale zase ta cena, že? low- cost, že? :-)). Ale já si  nestěžuji, bylo to jen na přespání a  celý den jsme trávily venku.

Druhý den hned z rána jsme krásně začaly tím, že jsme se jedna druhé ztratily ve spletišti metra… jedna (já) s oběma  Oyester kartami v kapse (bez kterých nemůžete ven z metra) a bez signálu (no jo metro je v podzemí)…, druhá bez nich a taky bez signálu…. hledaly jsme se tak dlouho, až jsme se našly. Skvělý pocit, hledaly jsme se totiž snad 30 minut… a našly! Jsme to ale holky šikovné :-). Nervy to ale byly.

 Naštěstí jsme stihly předem rezervovaný vstup do muzea Madame Tussaud. Byl to opravdu zážitek a strávily jsme tam bezmála 4 hodiny. Jak mě to předtím nebralo, tak jsem byla ráda, že jsme ho navštívily.  Kromě voskových figurín navštívíte i 4 D kino, kde na vás plivne Hulk a nože Wolverina vás bodnou do zad, můžete se tam vyfotit s Marvel nebo Star Wars hrdiny dle libosti. Samozřejmě opět velké fronty před vstupem do muzea (ostatně tak jako na všechny londýnské atrakce). Doporučuji se vstupenku koupit předem třeba v kombinaci s jinou londýnskou atrakcí. Dost ušetříte a je to rychlejší.

Madame, Thussaud, London, Londýn,muzeum, výlet, návštěva, voskové, figurínyMadame, Thussaud, London, Londýn,muzeum, výlet, návštěva, voskové, figuríny, marvel

Protáhly jsme se Baker street kvůli Sherlock Holmes a pak se rychle frčely na King Cross na nástupiště 9 3/4 se vyfotit  (teda ne já, ale moje cestovní parťačka si vystála nekonečnou frontu). Pokud jste fanoušci  Harry Potter, tak tam najdete i shop se suvenýry.

sherlock,holmes,baker,street,harry,potter, Londýn,London, trip, víkend, travel

Pak jsme byly krátce posedět v Hyde Parku, mrknout na Trafalgar square, navštívit Notting Hill obdivovat ty krásně barevné domky (jasně fotky u skoro každého z nich proběhly taky). No a nezbytné nákupy na Oxford street –  pod tím pojmem si dost lidí představí něco velkolepého, ale my jen střídmě… přece jen přiletěla a odletěla jsem s  příruční taškou:-). Zlatou kreditku jsem zrovna nechala doma :-).

Notting, hill, London, Londýn, trip, travel, uliceLondon, Londýn, trafalgar, square, galery, national, náropdní, galerie, náměstí, výlet

V tomto článku jsem popsala náš víkendový výlet jen tak “letem světem”… protože za prvé o Londýně toho bylo napsáno mraky a za druhé Londýn se musí prožít, nejde to jen popsat.
Pokud jste tam nebyli, tak nasedněte na nejbližší letadlo a frrrrr ho občíhnout, stojí za to Londýn poznat osobně. Letenky jsou za opravdu skvělé peníze a stojí to za to.

Kdybyste neměly holky/ženy s kým cestovat, tak jsem založila tuto skupinu na FB právě pro nás… tedy pro ty, které by chtěly, zas jen s holkami, někam vyrazit. Klidně se připojte, ať je nás víc. A třeba si tam najdete svou spřízněnou, cestovatelskou duši. Zatím jsem se takto podívala na dvě místa a bylo to super…! 🙂


Příště moje postřehy z podzimní Itálie – z Bologně a Florencie.
Přeji hodně krásných, cestovatelských zážitků do roku 2019!

 

1 komentář: „Útěky ze všedních dnů … tentokrát do Londýna

Napsat komentář