6 míst na Korfu, která musíte vidět

Na přelomu září a října jsme byli na naší pozdní dovolené. Navštívili jsme nejsevernější ostrov Řecka –  KorfuV tomto článku bych vám ráda tento řecký ostrov trochu přiblížila tak, jak jsme ho za ten týden stačili poznat my (a dala pár tipů, jak ho poznat za co nejméně peněz).

V Řecku jsme nikdy předtím nebyli a Korfu vyhrálo i proto, že jsem našla levné letenky z Bratislavy. Dala jsem si za cíl tuto dovolenou zařídit low-cost a bez cestovky. Přiznávám, trochu sobecky, chtěla jsem vyzkoušet, jestli jsem schopná vše domluvit sama (a jsem, musím se pochválit a poplácat po zádech, vše klaplo na jedničku). Také jsem chtěla vyzkoušet, jaké to je vše na týden sbalit jen do příručního zavazadla a prostě vyrazit. I když si na drahé a luxusní dovolené moc nepotrpíme (jsme spíš baťůřkáři), tak nebudu zastírat, že manžel s touto myšlenkou nebyl ze začátku moc ztotožněný. Postupně ho to přešlo a nakonec si to užil (my oba)😃.

Letěli jsme s Ryanair z Bratislavy, jak jsem už psala, jen s příručním zavazadlem. Díky tomu jsme se i se zpáteční letenkou vlezli do 2000,-Kč za osobu.
Ubytování jsem vybrala přes booking.com ve vesnici Benitses vzdálené  cca 12 km od Corfu town. Pokud by to někoho zajímalo, tak jsem bydleli v apartmánu zde a týdenní pobyt pro 2 osoby stál 4700,- Kč. Ubytování bylo fajn, s velkou terasou a výhledem přímo na moře – čisté a vyhovující pro náš standard. Jediným mínusem bylo, že do vesnice jsme museli chodit po dost frekventované silnici cca 1.8 km daleko a v noci to nebylo zrovna nejbezpečnější. Také hned u apartmánů není pláž, ale tento fakt nám až tolik nevadil, chtěli jsme poznat celé Korfu a co nejvíce tamních pláží. 
Korfu, Řecko, zajímavá, místa,dovolená, low, cost,ubytování, apartmán

Benitses samo o sobě není ničím zvláštní. Prostě letovisko, pár taveren, obchůdků se suvenýry a potravinami, pár půjčoven aut a skútrů, malý přístav a oblázková pláž. Do hlavního města se dostanete autobusem cca za 30 min, záleží dle provozu. Pokud bychom někdy na Korfu jeli znovu, tak bych volila ubytování na severní části ostrova. Je to sice dál letiště, ale zato jsou tam hezčí pláže.
Korfu, Řecko, corfu, dovolená, low, cost, Benitses, vesnice,pláž

Po ostrově jsme cestovali autobusem, na skútru a autem. Autobusem cestování spíše nedoporučuji a to hlavně z časových důvodů (všechny hlavní letoviska jsou autobusy obsluhována, ale nesmí vám vadit čekání, jízdní řád na zastávkách je dost orientační). Pokud nemůžete jinak, tak tady a tady najdete spoje. Jako nejlepší varianta se nám jeví půjčit si auto nebo pro odvážnější skútr (půjčovny jsou na každém rohu, my doporučujeme tuto. Kancelář mají cca 5 min. pěšky od letiště, byli příjemní a cenově to vycházelo dobře). Pokud to jde, tak si půjčte co nejmenší auto a automat. Oceníte ho v úzkých a křivolakých uličkách, mnohdy jde o centimetry a v serpentýnách – nemusíte pořád řadit. Nadáváte v Česku na stav silnic? Na Korfu se tomu jenom pousmějete, zejména pokud budete využívat na mapě žlutě označené cesty – jsou samá díra. Auto jsme měli půjčené na 2 dny, skútr na jeden a stačili jste poznat celý ostrov od severu k jihu.

Jaká místa doporučujeme navštívit?  Více se nám líbil sever ostrova (na jihu nás okouzlila pláž Issos a jezero Korission). Na ostrově najdete jak písečné, tak i oblázkové pláže, moře je čisté a i přesto, že jsme ostrov navštívili na konci sezóny, tak byl pořád krásně zelený. Trochu jsme se před odjezdem báli počasí. Na přelom září/říjen už to nevypadalo skvěle. Naštěstí předpověď nevyšla a pršelo dohromady jen jeden den pobytu a to k večeru, zbytek pobytu jsme měli krásně (okolo 26-28 stupňů).


1. Corfu town (Kerkyra) – hlavní město ostrova (a zároveň místo, které by se dalo označit městem, ostatní jsou jen vesnice). Corfu town není velké, ale lehce se v něm ztratíte díky spletitým uličkám plných kaváren, restaurací a obchodů se suvenýry. Navštívili jsme ho za náš pobyt 2x.

Korfu, Řecko, co navštívit, místa,dovolená, low, cost,Kerkyra, Corfu, hlavní, městoKorfu, Řecko, co navštívit, low, cost,Kerkyra, Corfu, hlavní město,

Mezi nejvýznamnější památky se řadí Stará a Nová pevnost. Navštívili jsme Starou pevnost (měli jsme štěstí a zrovna poslední víkend v září mají vstup na památky zdarma). Je impozantní, doporučujeme. Nová pevnost byla bohužel pro veřejnost zavřená. Dále určitě navštivte park Esplanade (hned před Starou pevností), přístav a některý z kostelů.

Korfu, Recko, zajimava, místa,dovolena, low, cost,Kerkyra
 

3. Pantokrator je nejvyšší hora Korfu (906 m.n.m). Dostanete se na ní nejsnáze a dost neturisticky autem po velice klikaté a úzké cestě. Po cestě na Pantokrator projedete horskými vesnicemi Spartilas, Strinilas a Petalia. Tam to opravdu vypadá, že se v nich zastavil čas. Po celou dobu jsem se modlila, ať nepotkáme v protisměru jiné auto (samozřejmě marně a samozřejmě v tom nejužším úseku jsme ho potkali. Mnohdy šlo opravdu o milimetry a došlo i k couvání, abychom vůbec projeli.) Mohla bych říct, že jsem znovu absolvovala autoškolu – jízdy, i když už řídím nějaký ten pátek a neskromně poznamenám, že nejsem ta nejhorší řidička😊.

Korfu, Recko, zajimava, místa,dovolena, low, cost,Kerkyra


Pokud toto vše překonáte a dojedete na horu, tak se vám naskytne dech beroucí výhled do okolí. Na hoře je starý klášter , občerstvení… a vysílač. Ten je dost necitlivě usazený na plochu před klášterem, čímž celý dojem jen kazí.
Corfu, klášter, Pantokrator,auto, výhled, cestování, nejvyšší, vrchol

Uvnitř kláštera to vypadá následovně (všechny kostely, které jsme navštívili vypadaly stejně).

Korfu, Recko, zajimava, místa,dovolena, low, cost,Kerkyra

Naposledy jsme se pokochali výhledy a protože se místo už plnilo dalšími návštěvníky, tak jsme vyrazili dál, trochu se ohřát dolů na pláž. Rozdíl teplot byl docela výrazný a na hoře navíc dost foukalo. Bylo vtipné, když jsme na rozvodně elektřiny našli českou nálepku 😃.
výhled do okolí, Pantokrator, ostrov, Řecko

Naše další zastávka byla v Acharavi, tam jsme se mrkli na pláž. Nepřišlo nám ale, že by to bylo něčím zvlášť zajímavé místo (další letovisko s oblázkovou pláží) a tak jsme jeli zase dále.

2. Sidari. Letovisko na severu s písečnou pláží.  Najdete zde známý kanál    
d´ Amour (kanál lásky). Je to krásný, přírodní úkaz. Hrozně mě lákalo se v té průzračné, modré vodě vykoupat, ale nakonec mě odradilo to, že se do něj dá dostat strmou cestičkou po kluzkých šutrech za pomocí lana a pomník člověka, který tam umřel.  Teď tak toho trochu lituju, pár lidí (za dobu co jsme tam byli) si v kanálu zaplavali. No jsem srabík asi😊.

Korfu, Recko, zajimava, místa,dovolena, low, cost,Kerkyra


Radši jsme si tedy zaplavali na přilehlé pláži. Je tam mělko, můžete jít opravdu daleko do moře a pořád vám voda sahá po břicho. Na pláži bylo pusto, prázdno a bylo to skvělé! Nedokážu si upřímně představit, kdyby byla sezóna v plném proudu a byla by tam “hlava na hlavě”…. pro nás by to byla past, ne dovolená. 

Korfu, Recko, zajimava, místa,dovolena, low, cost,Kerkyra

4. Agios Georgios – na ostrově jsou 2 letoviska stejného názvu. My jste navštívili to na severu. Pláž je pískovo-oblázková, usazená do zálivu. Je to romantické místo, i když jsme ho navštívili k večeru a zrovna lehce pršelo. Pobyli jsme tam krátce a jeli se podívat na další místo, do Paleokastritsa. Po cestě jsme zastavili na vyhlídce, kde celý záliv vidíte jak na dlani.
Do Paleokastritsa se z Agios Georgios musíte opět vyšplhat nahoru, takže zatáčky a opět zatáčky. Za odměnu se vám ale naskytnou krásné výhledy.
Agios Georgios, pláž, moře, vlny, Řecko

5. Paleokastritsa je prý nejhezčí místo ostrova. S tím souhlasíme, i když jsme ho navštívili navečer a slabě pršelo.

Korfu, Recko, zajimava, místa,dovolena, low, cost,Kerkyra


Můžete si odtud udělat výlet do jeskyní a na pláže, kam se dostanete jen lodí, opalovat se na krásných (oblázkových) plážích přímo v letovisku a hlavně navštívit zdejší klášter. Ten se tyčí na kopci nad letoviskem. Dostanete se tam buď pěšky nebo se tam dá přijet autem. Jak jsme se dozvěděli, tak se o něj starají 3 mniši. Najdete tam bylinkovou zahrádku, kostel a muzeum. 

 Paleokastritsa, klášter, výhled, vyhlídka, osel, zahrada


Také si tam užijete krásné výhledy na moře. Poprvé na ostrově jsme tam viděli oslíky (všude jsou zobrazení, ale nikde jinde jsme na ně neměli štěstí). Klášter je taky domovem koček, kterých je na celém ostrově mnoho.

Korfu, Recko, zajimava, místa,dovolena, low, cost,Kerkyra


Následující den jsme se vydali na jižní část ostrova.
Na jihu bychom zejména vypíchli pláž Issos a jezero Korission. Tak nás okouzlila, že jste tam byli za náš pobyt také dvakrát. Jednou na “prskoletu” (tak jsme pojmenovali náš  červený, půjčený skútr) a podruhé autem na okružní cestě ostrovem.

6. Issos a jezero Korission – na pláži Issos se natáčel jeden díl James Bond (For your eyes only). Je to krásná, písečná pláž (náš dojem umocňovalo i to, že jsme tam byli skoro sami).

Řecko, ostrov,  Issos, jezero,Korission, výlet, skútr,pláž, koupání, vlny, nejkrásnější
Kofru, Corfu, pláž,  Issos, jezero, Korission, James Bond, beach, duny, písek, film, moře


 Hned u ní se nachází sladkovodní jezero Korission, které je domovem mnoha druhů ptáků a okolo je bujná vegetace. Jezero je od pláže odděleno písečným pásem s dunami. Trochu jsme si tam připadali jako na poušti (teda na poušti jsem zatím nikdy nebyli, ale to jsou ty představy).  Tato pláž se nám na Korfu líbila asi nejvíce a užili jsme si tam i skákání do mořských vln.

 Issos, Korission, jezero, duny, písek, rezervace, příroda, Corfu, příroda
Další místa, která jsme na jihu navštívili, ale už nepovažujeme za ta nejkrásnější na Korfu.

Paranomas beach – skrytá oblázkovo – písčitá pláž, kde najdete pár hotelů a tavernu. Cesta k ní vedla opět po takové, skoro, polní cestě, kde se tak tak vejde jedno auto.. Na pláži to byla paráda… opět nikde nikdo (ještě že, jsme jeli na konci sezóny).

Korfu, Recko, zajimava, místa,dovolena, low, cost,Kerkyra

Lefkimmi – je to druhé největší “město” ostrova. Nás ale moc neoslovilo. Možná  i proto, že jste tam byli zrovna v době siesty a na ulicích pusto. Jedinou zvláštností je, že jím protéká řeka a na ní je malý říční přístav. Jinak zde opět najdete pár obchodů, taveren a přístav, kam se na ostrov můžete přeplavit autem. Bylo pozitivní, že jsme se tam z Issosu dostali za pár minut – do Lefkimmi se dostanete asi tou nejlepší silnicí,  po které jsme na Korfu jeli.

Korfu, Lefkimmi, přístav, město, řeka v Lefkimmi, loď, lodní, doprava

Kavos – párty místo ostrova. To neposoudíme, byli jsme tam odpoledne a na konci sezóny. Vzhledem k tomu, že je tam bar, restaurace, taverna nebo diskotéka jedna vedle druhé, tak to nejspíš pravda bude. Pláž je tam pískovo-oblázková. Jestli jste párty lidé, tak to bude to pravé místo 🍹.

Korfu, párty, Kavos, party, místo,bar, letovisko, moře, pláž

 I přesto, že Korfu není tak úplně typická, řecká destinace (myslím tím bíle natřené stavby, kostely apod. tak, jak to ze začátku bylo v mých představách), je to moc hezké místo. Má ale i své stinné stránky – překvapí asi několika metrový odpad táhnoucí se všude podél cest, silnice většinou ve špatném stavu a ne moc hezké domy místních obyvatel. Ale  to nejspíš patří k místnímu koloritu. Tak to prostě je a za chvíli si na to zvyknete. I přesto ostrov stojí za návštěvu!

Po té low-cost stránce jsme se vším všudy vešli do necelých 9000,- Kč za osobu (letenka, ubytování, jídlo, nájem auta a skútru, cestování po ostrově, suvenýry) za týden skvělé dovči, kterou jsme si fakt užili. Procestovali jsme ostrov od severu k jihu, počasí vyšlo krásně, i na začátku října jsme se každý den koupali v moři. Poznali  jsme hodně nového a odpočinuli si od každodenních starostí. Opravdoví low-cost cestovatelé se zasmějí, ale na poprvé jsme spokojení.

Pokud cestování na vlastní pěst moc neholdujete, tak není nic jednoduššího než využít služeb cestovní kanceláře. Máte zajištěno vše dopředu, o nic se nemusíte starat a na místě jen relaxujete. Každému prostě vyhovuje něco jiného, důležité je, že si dovolenou skvěle užijeme a objevíme něco nového.

Do konce roku mám v plánu ještě výlety do Londýna, Bologni a do Florencie, tentokrát to bude s holkami – dámské, víkendové poznávačky…  těším se!

 Byli jste na Korfu? Jaké jsou vaše zážitky, dojmy, vjemy?
Líbilo se vám tam?

4 komentáře: „6 míst na Korfu, která musíte vidět

  1. Děkuji za reportáž, jen …. jako milovník Korfu si neodpustím… na Korfu nejsou 2 místa se stejným názvem. Jedno je Agios Gordios – nádherné místo i pláž a Agios Georgios. papa

Napsat komentář