Začni šít s Kalamitou – polštář

Věřím, že jste četli můj předchozí článek, připravili jste se, stroj máte odzkoušený, udělali jste si prostor na šití a tak jdeme na TO!

Ušijeme si polštář, těch není nikdy dost… to je mnou určitě budete souhlasit.

jak ušít polštář, návod, DIY, tutorial
Přesněji teda ne polštář, ale povlak na něj a vyzkoušíme si u toho, jak se šije rovně, zapošívá, obrubuje látka proti třepení a všívá zip (tohle není zrovna do první lekce, ale jsme šikovní, tak to dáme).
Polštář jde samozřejmě ušít i bez toho zipu, ale zdá se mi to hezčí a praktičtější s ním.


Budeme potřebovat:
dekorační bavlněnou látku (cca 42×42 cm) 
dělitelný zip 42 cm
křídu, pravítko, metr, špendlíky, nůžky
Vybrala jsem si polštář ve velikosti 40×40 cm, na který si ušijeme povlak (vy samozřejmě ne na ten můj polštář, ale ten váš, takže je potřeba ho změřit). 
Vybranou látku složíme lícem k sobě a na rubovou stranu nakreslíme velikost povlaku (o málo větší než samotný polštář, takže cca 42×42 cm, počítáme s 1 cm na sešití) tak, aby spodní strana povlaku byla v přehybu látky a další tři jsou ustřižené.
jak ušít polštář, návod, DIY, tutorial
Na obě horní strany látky přišpendlíme zip, tak aby jezdec zipu byl na lícové straně. Používám dělitelný zip, lépe se mi všívá. Můžete ale použít i zip nedělitelný. Strany látky jsou v jedné rovině s okraji zipu.
K šití zipů používáme k tomu určenou patku (na obrázku). Dá se připnou ke stroji z obou stran, vyberte tu, která vám umožní šít co nejblíž ke spirále zipu. Opatrně zip na obou stranách přišijeme, šijeme cca 5 mm od zipové spirály, pokud možno, tak co nejvíc rovně.
jak ušít polštář, návod, DIY, tutorial
Látku otočíme na líc a našpendlíme k okraji zipu. Prošijeme opět cca 5 mm od zipové spirály obě strany zipu.
jak ušít polštář, návod, DIY, tutorial
Látku obrátíme lícovou stranou k sobě, zapneme zip (pro snadné otočení necháme cca 1/3 rozepnutou a sešpendlíme kraje polštáře k sobě tak, jak je vidět na fotce – zip by měl být umístěný nějaký ten centimetr od vrchního okraje polštáře. V mém případě 8 cm. Radši ještě jednou přeměříme, že polštář bude opravdu tak velký, jak jsme chtěli 🙂
jak ušít polštář, návod, DIY, tutorialBoční strany sešijeme k sobě a aby se látka netřepila, tak ještě přejedeme strany cik-cak stehem. 

Tradáááá… nastává poslední a asi ta nejpříjemnější chvíle – obrátíme povlak na lícovou stranu, vsuneme polštář a můžeme se kochat vlastním podařeným výrobkem!
jak ušít polštář, návod, DIY, tutorial
Barevné nebo vzorované polštáře umí hodně změnit a rozzářit interiér bytu a jsou dobrou variantou, když chcete udělat menší změnu bez větších investic.

Nic na tom není, že? 
Postup je jednoduchý a můžete si podle něj vyrobit polštářů všech
barev, vzorů a velikostí, kolik jen chcete 🙂
A co si ušijeme příště??
Nechte se překvapit!
Nějaké nápady mám, pár tipů jsem dostala a na něčem už i pracuju. 
Těšte se na další díl a váš další povedený kousek.

 ŠITÍ zdar!
Další články, které by vás mohly zajímat:

Napsat komentář