Druhý život – renovace židlí

Líbí se nám starý nábytek v kombinaci s moderním, doma máme třeba 2 staré komody po tetě, starý stolový šicí stroj Lada po mé babičce, který bude doufám jednou sloužit jako stolek, až doděláme obývací pokoj, stolek jsem taky renovovala a tak jsme se pustili i do renovací židlí.
Ty jsme objevili při návratu z běhání v jednom dvoře a byly na vyhození s ostatním harampádím. Oči se nám oběma zablýskaly a už jsme je nesli domů. Transport domů byl komický – oba ve sportovním jsme nesli židle, s těmi hnusnými židlemi jsme jeli tramvají, lidé se na nás tak divně dívali a ještě jsme se museli jednou pro další várku vracet protože jsme je najednou prostě nepobrali.

Výsledek byl, že jsme takhle dopravili domů 3 židle a 3 podnožky v zoufalém stavu. Hned jsme odstranili staré polstrování se skvrnami, které radši ani nechci vědět od čeho byly a rozmontovali je na části. To bylo cca před rokem a tak zůstaly až do letošního jara, kdy jsem to už nevydržela a konečně jsme je začali renovovat.

Myslím, že kdybychom věděli, kolik práce s nimi bude, tak bychom je radši na tom dvoře nechali svému osudu 🙂 Ale výsledek myslím stojí za to :-)

První krok byl odstranění starého laku. Cha, vypadalo to jednoduše, ale s bruskou to moc nešlo, tak jsme všechno museli odstraňovat ručně smirkovým papírem… a to vše na chodbě v bytě, dílnou bohužel nedisponujeme.

No fajn, starý lak už je konečně pryč, tak teda natřít novým…to se dělo pro změnu na chodbě v domě, ještě, že máme tak tolerantní sousedy a nikdo nám na to nic neřekl. Bingo musel samozřejmě u všeho asistovat, jako vždy… 🙂

I toto je už za námi (teda spíš za mnou, natírala jsem je já) 🙂

A teď teda nově potáhnout. Tuto část jsem měla na starost taky hlavně já, ale to bylo věc, která mě na tom asi nejvíc bavila. Potahovou látku jsem koupila zde, myslím, že mají docela dobré ceny i výběr. Molitan jsem pořídila u nás v Brně v Karsu, použila jsem 3 cm, aby se na nich lépe sedělo a sedáky se tak rychle neprosedly. Dále jsem ještě na sedáky dávala další látkovou vrstvu a igelit (nevím, to asi nebylo úplně nutné, ale máme kocoura Binga a co kdyby se mu „náhodou“ stala nehoda) 🙂
A šlo se na věc. Naměřit a ustřihnout molitan, potahovku, druhovu látku, igelit a vše nacvakat čalounickým „koníkem“ na dřevěnou kostru sedáků nebyla zrovna hračka, ale podařilo se.

Pak už jen vše smontovat (ještě, že jsme byli tak chytří a při demontáži jsme si židle vyfotili, jinak nevím, jak bychom to po tom více jak roce znovu smontovali), doladit nátěr a nové židle jsou na světě! 🙂 

Sedí se na nich skvěle a hlavně nás těší, že jsme dokázali vdechnout nový „život“ věcem, které by jinak skončily na skládce.

Ještě nás čeká další „challenge“ – renovace starého ušáku po tetě a gauče, ale to až někdy příště 🙂

Napsat komentář